YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ TARIM BİLİMLERİ DERGİSİ
Kısa İsmi: YYÜ TAR BİL DERG
YUZUNCU YIL UNIVERSITY JOURNAL OF AGRICULTURAL SCIENCES
Short Title: YYU J AGR SCI
ISSN 1308-7576

e-ISSN 1308-7584

Ana Sayfa
Yayın İlkeleri
Telif Sözleşmesi
Tüm Sayılar
Makale Takibi
İletişim
Linkler
Duyurular
PDF yazdır
İzmir ve Çevresinde Görülen Bazı Geraniaceae Familyasına Ait Türlerin Teşhisi

Araştırma Makalesi/Article

İlhan KAYA, Yıldız NEMLİ

Geliş Tarihi: 08.05.2001
Sayfa: 47-55

Özet: Bu çalışmanın amacı, İzmir ve çevresinde sıkça gözlenen Geraniaceae familyasına ait türleri belirlemek ve teşhis etmektir. Bu çalışmada Geranium ve Erodium cinsleri belirlenip teşhis edilmiştir. İki cinse ait toplam yedi tür belirlenmiştir. Bu türlerin sistematik özellikleri tanımlanmış ve özellikleri şekillerle desteklenmiştir. Sonuç olarak türlerin tanımı daha kolay hale gelmiştir. Tanımlanan türler; Geranium molle, G.dissectum, G.rotundifolium, Erodium moschatum, E.malacoides, E.cicutarium, E.Botrys'dir.

Anahtar kelimeler: Yabancı ot deskripsiyonu, Geraniaceae

Description and Diagnosis of Weed Species of Some Genus in Geraniaceae Family in Izmir and Its Environment

Abstract: Description and diagnosis of weed species of some genus in Geraniaceae family in Izmir and its environment the objective of this study is to determine and identify the species belonging to Geraniaceae family which are frequently observed in İzmir and its environment. In this study, the species of genus named as Geranium and Erodium have been sampled and diagnosed. A total amount of seven species belonging to two genus have been identifed. The systematic properities of these species have been presented and the identification of these properities are supported by figures. As a result, the identification of species has became easier. The species which have been determined are as follows: G. molle, G. dissectum, G. rotundifolium, E. moschatum, E. malacoides, E. cicutarium, E. botrys.

Key words: Weed description, Geraniaceae

Makale Metni (PDF) PDF

Acrobat Reader

Makalenin tam metin olarak (PDF Formatında) okunabilmesi için Adobe Acrobat Reader programı gerekmektedir. Programı indirmek için aşağıdaki logoya tıklayınız.

Adobe-Reader

kişi online