YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ TARIM BİLİMLERİ DERGİSİ
Kısa İsmi: YYÜ TAR BİL DERG
YUZUNCU YIL UNIVERSITY JOURNAL OF AGRICULTURAL SCIENCES
Short Title: YYU J AGR SCI
ISSN 1308-7576

e-ISSN 1308-7584

Ana Sayfa
Yayın İlkeleri
Telif Sözleşmesi
Tüm Sayılar
Makale Takibi
İletişim
Linkler
Duyurular
PDF yazdır
Çileklerde Yapraktan ve Topraktan Mikroelement İçerikli Gübre Uygulamalarının Verim ve Kalite Üzerine Etkileri

Araştırma Makalesi/Article

Hüdai YILMAZ, Kenan YILDIZ

Geliş Tarihi: 16.03.2001
Sayfa: 35-39

Özet: Bu çalışmada kloroz gösteren çileklerde verim özellikleri üzerine yapraktan ve topraktan mikroelement gübrelemesinin etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemede kirece hassas olan Chandler ve Selva çeşitleriyle beraber kirece hassas olmayan Tufts çeşidi de kullanılmıştır. Bitki başına meyve sayısı ve verim açısından genelde toprak uygulamasında, bazı dozlar dışında yaprak uygulamasından daha iyi sonuçlar alınmıştır. Mikroelementlerin etkisi çeşitlere göre farklılık göstermiştir. Fakat her iki uygulamada kontrole göre verimde artışlara ve yapraklardaki klorozun ortadan kaldırılmasında etkili olmuştur.

Anahtar kelimeler: Çilek, mikroelement gübre, yaprak, toprak, verim

Effects of Soil and Foliar Applications of Fertilizers Which Contains Microelements on the Yield  and Quality of Strawberries

Abstract: The study was aimed to determine the effect of some microelement applications to soil and leaves on yield parameters in strawberries which show clorotic symptoms. In the study, Chandler and Selva cultivars, which are sensitive and Tufts cultivars, which is tolerant against to lime were used. In terms of the number of fruit per plant and yield, the applications applied to soil were more effective than these applied to leaves. The effect of microelements varied among the cultivars. However, all treatments increased yield in comparison to control and recovered the symptoms of chlorosis on leaves.

Key words
: Strawberry, microelement fertilizer, leave, soil, yield

Makale Metni (PDF) PDF

Acrobat Reader

Makalenin tam metin olarak (PDF Formatında) okunabilmesi için Adobe Acrobat Reader programı gerekmektedir. Programı indirmek için aşağıdaki logoya tıklayınız.

Adobe-Reader

kişi online